Čo robiť s hejtermi na Facebooku

Nie je to tak dávno, čo slovíčko hejter nikto nepoznal, no v posledných rokoch ho používame na dennej báze. Aby sme mali jasno, kto to ten hejter je, pomôžeme si definíciou z wikipédie – hejter (hater) je hanlivý termín, ktorý označuje osobu, alebo skupinu ľudí, ktorá vyjadruje nenávisť na verejných fórach, predovšetkým na internete, ako napríklad na Youtube alebo Facebooku. Hejter väčšinou kritizuje bezdôvodne, agresívne, prípadne až vulgárne. Aké sú jeho pohnútky, nevieme, ale asi ho to baví. Môže sa stať, že vašu firemnú stránku na Facebooku napadne takýto nešvár. Ako sa v takejto situácii zachovať sa nedá jednoznačne určiť, existuje však pár tipov, ako postupovať.

Kritika alebo hejt?

Aký je rozdiel, medzi hejtovaním a kritikou? Veľký. Kritika môže byť opodstatnená a poskytuje nám feedback. Na základe kritiky vieme, kde sú naše medzery a čo môžeme vylepšiť. Kritika sa nemusí počúvať ľahko, no v konečnom dôsledku nás vie posunúť ďalej. Hejt bezdôvodne dehonestuje a uráža. Hejter neberie ohľad na to, aký kus práce človek do niečoho vložil, vyčíta chyby, ktoré ani nie sú chybami. Podstatné je, aby hlavne vyjadril čo najviac negatívneho na danú vec. Ak sa na vašom firemnom profile objaví niečo negatívne, zamyslite sa najprv nad tým, či ide o kritiku, alebo hejtovanie. Ak je to kritika, či už opodstatnená, alebo nie, dá sa na ňu vždy slušne reagovať. Vaša príjemná reakcia na kritiku, bez negatívneho zafarbenia, vás dokonca vyzdvihne v očiach užívateľov.

Zákon prírody hovorí, že čím viac sa vám darí a prichádza viac fanúšikov, tým viac s nimi prichádzajú aj hejteri. Preto ak máte pocit, že sa u vás nejakí objavili, nenechajte sa zruinovať. Treba zakročiť!

1. Nádych, výdych
Kým budete reagovať na hejt, dajte si trochu času na predýchanie. Nenechajte sa unášať emóciami, hoci by ste možno hejtera veľmi radi poslali do najhorúcejších pekiel, nepôsobilo to dobre. V očiach užívateľov by ste sa dehonestovali na hejterovu úroveň, a to vám nepomôže zlepšiť reputáciu. Zapamätajte si, reagujte hlavne slušne.

2. Ban, či neban, to je otázka
Facebook myslí na všetko, a preto ponúka možnosť zakázať vybraným užívateľom aktivitu na vašej stránke. Preto, ak sa objaví nejaký neprajník v podobe hejtera, je možné ho od vašej stránky odpojiť. Treba však rozlíšiť, kedy je to nutné a kedy nie. Pokiaľ dostanete jeden hejtík, dá sa s tým vyrovnať. Ak vám niekto ale neustále lezie na nervy svojim hejtovaním pod každým príspevkom, môžete porozmýšľať o bane. Nemyslím si, že banovať každý jeden hejt je nutné, hodí sa to skôr v prípade, keď vás niekto spamuje, alebo je extrémne vulgárny. Takých ľudí na vašej stránke veru nepotrebujete.
ban na facebooku

 

3. Zabavte sa
Mať hejtera na stránke nemusí byť vždy otrava. Skúste to jednoducho obrátiť na žart. Pokiaľ niekto hejtuje úplne z cesty a na jeho slovách naozaj nie je kúsok oprávnenej kritiky, reagujte naňho s nadhľadom a s humorom. Užívatelia radi sledujú vymieňanie názorov na Facebooku, spravte z toho zábavku aj pre nich. Hlavne nezabúdajte byť nad vecou.

Možnosť ako sa vyhnúť neprípustným príspevkom, je zakázať určité slová na vašom Facebooku. Ako admin stránky si môžete v nadstavenia vypísať slová, ktoré ak sa budú nachádzať v komentári, ten bude automaticky zablokovaný. Môžete tam napríklad vypísať všetky vulgarizmy a nebudete musieť riešiť ich výskyt na vašej stránke.

zakazat slová v komentároch

Asi cca toľko k hetejrom. Ak máte vy svoje overené tipy a triky na hejterov, dajte nám o nich vedieť v komentároch. Najvtipnejší odmeníme tým, že sa na ňom zasmejeme.

Čo robiť s hejtermi na Facebooku
4 (80%) 4

Autor článku: Natália Jakubcová

Freelance fotografka so záujmom o online marketing.

2 krát komentované
  1. GABIKA at 11:40

    dobry den potrebovala by som pomoc niekdo sami nabural na moj profil na fb a posiela vsetkym mojim priatelom a na moje oblubene stranky hnusne eroticke videa neda sa to zrusit vobec uz mito traja kamarati skusali odstranit a neda sato vobec preto nechodim na moj fejsbuk vobec ako nahle sa pripojim uz tie videa idu viete mi pomoct ako niekdo moze manipulovat z mojim sukromim dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *